רפיק ידידיה (במקור תמיר קמחי ; נולד ב־4 בדצמבר 1967 בבאר שבע) הוא לשעבר איש תקשורת וכיום מנחה סדנאות מדיטציה ומנהל “מרכז אוֹ‏מ” לאירוח רוחני במלון בית אורן שבכרמל.

תקשורת

ידידיה התחיל את דרכו הרדיופונית בגלי צה”ל שם היה מפיק, שדר ועורך מוזיקלי. פרויקט הסיום של שירותו הצבאי היה “מצעד העשור” (1989) שסיכם את להיטי שנות השמונים ושודר במקביל בשידורי ערוץ 2 הניסיוני.

בטלוויזיה הגיש ידידיה עם יעל אלמוג ורוית פררה את מגזין הנוער “תוססס” (ערוץ 1, 1989-1991). עם קום מערך השידור של הכבלים הצטרף ידידיה לחברת תבל והגיש את תוכנית התרבות “מטרונום” (1992-1991) בערוץ 3, את מגזין המדע “טלסקופ” בערוץ 8 ואת תוכנית הלייט נייט הראשונה בישראל “36 בלילה” אותה הוא הגיש ממיטתו.

בשנת 1996 צילם את סדרת המסעות “חוצה ישראל” ואחריה את “אופטימיות קוסמית” (1999). שתי הסדרות שודרו בערוץ 2 “רשת”. סדרת המסעות האחרונה שלו “הדיבר האחד עשר” (2004) שודרה בערוץ 10 וזכתה לאחוזי צפיה בודדים.

בהבחירות לכנסת החמש עשרה (1999) ידידיה צילם, ביים וערך את קמפיין הבחירות של מפלגת “עלה ירוק” ואף הוצב במקום הרביעי ברשימתה לכנסת.

רוחניות

בשנת 1995 נסע ידידיה להודו לאשראם של המורה הרוחני אושו. הוא נשאר שם שנתיים, החליף את שמו מתמיר קמחי לרפיק והתחתן עם חברתו חן בטקס הודי צבעוני שצולם לסדרה “אופטימיות קוסמית”.

ידידיה למד הנחיית מדיטציות וחזר לארץ בשנת 1999 והתחיל להגיש סדנאות. ספרו “להזדיין בסבלנות” יצא בהוצאת בבל בשנת 2000. אתר האינטרנט שהקים והפורומים שבו יצרו קהילה של חובבי אושו צעירים שבשנת 2002 עלו להחיות את ההיאחזות המבודדת “שיטים” שבערבה. הם קראו למקום “אשרם במדבר” והתחילו להגיש שם סדנאות ופסטיבלים. במקום זה יצר קמחי את הפסטיבלים “זורבה הבודהה”, “שאקטי”, “שיווה”, “כנס הטנטרה”, “פשוט” שמתקיימים עד היום.

בשנת 2004 בעקבות פרידה מבת זוגו עזב את שיטים והקים את “מרכז אומ” – מרכז רוחני חדש במלון בית אורןשבכרמל. במרכז מתקיימים סדנאות ופסטיבלים רוחניים, כגון פסטיבל “לב טהור”, “כנס אושו ישראל”, פסטיבל “סינגלז”, כנס הטנטרה, “שאקטי”.

רפיק ודג הזהב

יום אחד הלכתי על החוף ופגשתי דג זהב. הוא העניק לי משאלה אחת ושיעור פוקוס שעזר לי להבין את החיים ——————————————————————————– הסיפור מתחיל בשנת 1984. הייתי אז נער צעיר על סף הבגרות, תלמיד כיתה י"א עם הפרעות קשב שמעולם לא אובחנו ותעודה שכולה 6. את רוב ימי הקיץ העברתי...

אנפילד – שיעור שקיבלתי מהאופנוע שלי

פעם אחת בשנת 97 קניתי לי בהודו בהמה רבת סמ"ק: אופנוע אנפילד 500 חדש מהמפעל.האופנוע הזה לימד אותי שיעור בשלוש פעימות… עיני נצצו כשקראתי את העלון במוסך. ידי הזיעו כשליטפתי את הדגם בסוכנות, ליבי הלם כשכתבתי את הצ'ק וכמעט קפץ מחזי כשקרעתי את הניילונים. אף פעם לא קרעתי...

הסיפור על גורו-ג’י – חלק 1

(גורו – מורה לחיים. ג'י – אדון) זה היה בהימלאיה, לשם הגענו אני וצופית לנוח אחרי צילומי הסדרה "אופטימיות קוסמית", באנו להתארח אצל חברה שלנו אומנט שגרה אז בדהרמקוט, בבית פשוט בפאתי הכפר שאותו חלקה עם בנה היחיד בן ה 4 ועם איש זקן שישב בפינת החדר שקם לכבודנו ולחץ את ידנו....

יצחק ואני (או, איך ראש הממשלה עשה לי קולות רקע)

מכירים את הבדיחה של הגששים "פה היה עץ – אני הייתי מאחורי העץ"? אז גם לי יש סיפור איפה הייתי כשההיסטוריה קרתה (רמז: התחבאתי מאחורי מזכ"ל המפלגה רענן כהן) יום אחד בסוף שנת 1995 מצלצל אלי המפיק איל גפן ואומר לי, תשמע, מארגנים עצרת לתמיכה בשלום בכיכר מלכי ישראל ואנחנו...

הסיפור על גורו-ג’י חלק 2

(תקציר הפרק הקודם: גורוג'י, סדהו טנטרה זקן {טוען שהוא בן 172} אינו דובר אנגלית, גר עם חברה טובה שלי בדהרמקוט, וכשאני מבקש ממנו לדעת "מה זה טנטרה" הוא לא עונה לי ורק עורך לי מבחנים משונים) יומיים אחרי זה הוא הצביע לי שביל סמוי שאם אלך בו אגיע לקרחון שלא נמס כל הקיץ:...